Zasedání dozorčí rady PAC 13. 8. 2024
V úterý 13. 8. se v Praze uskutečnilo společné zasedání správní a dozorčí rady Progresivního analytického centra o.p.s. Zasedání se účastnili také dva noví členové obou rad PAC: paní Eva Pavlíková a pan Miroslav Dvořák.
Sociální a ekonomická identita Ústeckého kraje a vnímání procesu zelené transformace
Výzkum s názvem Sociální a ekonomická identita Ústeckého kraje a vnímání procesu zelené transformace zkoumal kvalitativními metodami obyvatele Ústeckého kraje, kteří se cítí ohroženi zelenou transformací, ke které nás zavazuje Zelená dohoda pro Evropu – anglicky The European Green Deal, a zelenou politikou Evropské unie.
Hospodářský koridor Indie–Střední východ–Evropa (IMEC): Řecko a Indie jako krajní body tepny mezi dvěma světy
S novými cíli Evropské strategické autonomie přicházejí nové možnosti pro členské státy. S rostoucím obrannými i obchodními zájmy v Indo-Pacifiku se příležitosti chytá nejen Španělsko, ale i Řecko, opačná strana Středozemního moře, cílící především na Indii. Poprvé po 40 letech navštívil Řecko sám premiér Indie Módí.
Podpora ekologické transformace: veřejné dotace pro soukromý sektor v Itálii, Rakousku, Německu a Polsku
"Otázka zeleného přechodu je v politice Evropské unii dlouhodobým a stále častějším tématem. Členské státy se sice domlouvají na evropské úrovni k společným krokům. Problematiku musí ale řešit především na národní úrovni s přizpůsobenou politikou k lokálním problémům daného státu. Kromě samotné společnosti jsou pro členské státy zranitelné v otázce zeleného přechodu a boje se změnou klimatu i soukromé subjekty. Právě těm se státy snaží pomoci svými národními Plány obnovy a odolnosti, financovány společně z fondů EU."
Hodnocení sdělení Evropské komise o komplexním přístupu k duševnímu zdraví
V červnu 2023 vydala Evropská komise (EK) „Sdělení o komplexním přístupu k duševnímu zdraví“. Tímto EK zahájila boj s problémy duševního zdraví, u evropských občanů zhoršeno převážně po pandemii COVID-19. Dokument ale za sebou nechal řadu ohlasů, a to jak pozitivních, tak negativních. V tomto sborníku nabízíme přehled významných evropských organizací a jejich vyjádření k danému dokumentu a jaké jsou jejich společné postoje.
Willy Brandt a jeho odkaz pro evropskou zahraniční politiku
Včera proběhla diskuze ku příležitosti 110. výročí narození významného západoněmeckého kancléře a politika Willyho Brandta.
Duševní zdraví a well-being
V posledních letech se z dříve tabuizovaného tématu duševního zdraví a well-beingu (přebráno z angličtiny, dá se chápat jako „pocit duševní i tělesné pohody“) stala věc, o které se ve veřejném prostoru mluví stále častěji, avšak k výrazným zlepšením se dostáváme jen velmi pomalu. Duševní zdraví je přitom tématem, které se týká nás všech – podle dat Evropské komise z roku 2018 trpělo jistou formou duševní poruchy v celé Evropě 84 milionů lidí (OECD/EU, 2018).
Vítězná esej studenta Jakuba v rámci soutěže Spravedlivá a udržitelná budoucnost
Na konci dubna jsme vyhlásili soutěž Spravedlivá a udržitelná budoucnost, ve které jsme položili tři otázky: Lze zajistit ve věci přechodu k nízkouhlíkovému hospodářství ochranu sociálně slabších skupin obyvatelstva tak, aby dopady tohoto přechodu postihly tyto...
Zdravotnictví v kontextu španělského předsednictví v Radě Evropské unie 2023
Pandemie COVID-19 udeřila nejsilněji v jihoevropských zemích. Španělsko se ale ze špatného období dokázalo zotavit a téma zdravotnictví se stalo národní prioritou, kterou prosazuje i během svého předsednictví v Radě EU. V rámci ES PRES je také snaha zdravotnicky sjednotit Evropu, čímž se nabízí příležitost pro region střední Evropy a také i pro Českou republiku. Přinést to může např. investiční otázky nebo i šanci na zvýšení prestiže tamního zdravotnictví.
Sborník tezí k aktualizaci státní energetické koncepce
Česká republika v současnosti čelí velké výzvě, kterou představuje politika tzv. zelené tranzice. Cíle i rychlost, s jakou má být tato zásadní proměna nejen tuzemské energetiky provedena, jsou přinejmenším ambiciózní. Aby mohlo dojít k jejich naplnění, je nezbytné postupovat dle předem připraveného a jasného plánu.
Promarněná příležitost – reforma vnitřního trhu Evropské unie s energiemi
Nebývalý nárůst cen elektrické energie v reakci na vysoké ceny zemního plynu, které se zvyšovaly již od druhé poloviny roku 2021 a v důsledku ruské agrese vůči Ukrajině dosáhly historických rekordních hodnot, upozornil na potřebu reformy fungování vnitřního trhu Evropské unie (EU) s energiemi.
Poziční studie: Španělské předsednictví v Radě Evropské unie 2023
Od 1. července Španělsko předsedá Evropské unii. Současné předsednictví čelí mnoha výzvám: od bezpečnostní, přes energetickou, zdravotní, až po zahraniční politiku. Ve všech případech hraje Španělsko důležitou roli pro vývoj celé Unie.
Progresivní analytické centrum o.p.s. pořádá soutěž na téma „Spravedlivá a udržitelná budoucnost“
Lze zajistit ve věci přechodu k nízkouhlíkovému hospodářství ochranu sociálně slabších skupin obyvatelstva tak, aby dopady tohoto přechodu postihly tyto skupiny co nejmenší měrou?
Budoucnost německé zahraniční politiky: Zeitenwende a priority SPD v rozvířených časech
Pozvánka na odborný seminář, který se uskuteční ve středu 29. března 2023 od 17.00 v Café Louvre Národní třída 22, Praha 1 – Nové Město.
1. ročník Progresivního kempu s tématem Komunální politika pro 21. století je za námi
Jak může fungovat moderní město? Jak hledat inovace v dopravě a podpořit udržitelnou mobilitu, jak mohou obce a města inovacemi zlepšit život občanů? Toto a mnoho dalšího jsme probírali s ředitelem EIT Urban Mobility Traianem Urbanem, který představil nejen tuto iniciativu, ale také ukázky dobré praxe spolupráce měst a inovátorů.
Výstup z debaty: Návrh priorit českého předsednictví v Radě EU v oblasti zdraví a zdravotnictví
Progresivní analytické centrum, o. p. s. uspořádalo 6. 12. 2021 odbornou diskuzi na téma zdraví a zdravotnictví v kontextu připravovaného předsednictví České republiky Radě Evropské unie. Debatě moderované Tomášem Petříčkem poskytla záštitu europoslankyně Radka Maxová.
Energetická chudoba – podněty expertní skupiny k diskuzi
Problematice energetické chudoby se v ČR dlouhodobě nevěnovala dostatečná pozornost. Česko tak v témata zaostává a nevytvořilo soubor opatření na podporu zranitelných zákazníků a domácností ohrožených energetickou chudobou nebo vystavených riziku, že v případě budoucích šoků nebudou dotčeni energetickou chudobou.
Stručně: Co přinesly první dva dny klimatického summitu?
Zahájení summitu COP26 v Glasgow, který má být milníkem v globálním boji s klimatickými změnami, se zúčastnilo přibližně 120 světových lídrů. Předsedající summitu COP Alok Sharma v úvodním slově zdůraznil, že „věda hovoří jasně: příležitost, kterou máme k udržení cíle 1,5°C a k předejití nejhorších možných dopadů klimatických změn, se rychle zmenšuje“.
Co může reálně přinést klimatický summit COP26 v Glasgow?
V neděli bude ve skotském Glasgow zahájen dlouho očekávaný COP26. Již dvacátá šestá konference stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu bude vyvrcholením mezinárodních jednání z posledních dvou let, tj. od zasedání COP25 v Madridu v roce 2019. Ve světle nových vědeckých poznatků byl summit v Glasgow připravován s rostoucím vědomím naléhavosti posílit mezinárodní spolupráci v oblasti ochrany klimatu.
Priority českého předsednictví 2022 a budoucnost evropské ekonomiky
Ve čtvrtek 30. 10. proběhla první ze série online diskuzí Progresivního analytického centra (PAC), která se zaobírá hospodářskými výzvami českého předsednictví Radě EU. Pozvání přijali Danuše Nerudová, ekonomka a rektora Mendelovy univerzity v Brně, Aneta Zachová, šéfredaktora EURACTIV.cz, Tomáš Prouza, viceprezident Hospodářské komory ČR, a Vojtěch Němec, partner Němec&Chvátal Brusel.
Energetická chudoba v programech kandidujících politických stran a koalic
Energetická chudoba je termín používaný pro stav, kdy není dostatek zdrojů pro zajištění energetických potřeb společnosti. Zatímco v rozvojových zemích je energetická chudoba často spojena s nedostatečnou infrastrukturou a tím sníženým přístupem k energetickým zdrojům, ve vyspělé společnosti energetická chudoba dopadá primárně na nízkopříjmové skupiny obyvatelstva.
Tomáš Petříček: Necítím hořkost ani nostalgii
„Moje představa narážela na představy mnoha jiných politiků. Sesazení z ministerského křesla mě nepřekvapilo,“ říká bývalý ministr zahraničních věcí za ČSSD Tomáš Petříček. Jak vidí další směřování své strany? A je podle něj česká společnost opravdu euroskeptická?
Český prezident by měl být na jedné lodi s vládou, říká Tomáš Petříček pro Brussels Morning
Často se stává, že rozhovor s bývalým ministrem zahraničí může přinést více než setkání s úřadujícím představitelem jeho země. Na okraj Pražského evropského summitu (12.-14. července) se pořad Bruselské ráno sešlo s Tomášem Petříčkem.
Resilience – co tě nezabije, to tě posílí?
Pojem resilience je v češtině poměrně nový a jeho význam je víc než aktuální. Co vlastně znamená? Slovo pochází nepřekvapivě z angličtiny a znamená odolnost a pružnost.
Tomáš Petříček k situaci v Afghánistánu po převzetí moci Talibanem v pořadu Události, komentáře České televize
Česko se bude podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) snažit o užší spolupráci se zeměmi, které mají kontakty na Taliban. Jeho vůdci už zahájili jednání o vládě mimo jiné se zástupci bývalého kabinetu.
Odpovídala reakce české vlády na COVID-19 principům resilience? Na to odpovídá Tomáš Petříček v podcastu Sylva Sylvarum Petra Šourka
Sylva sylvarum znamená něco jako hustý les, prales, hluboký hvozd. Naše podcastová série se tak jmenuje podle Baconova compendia z roku 1627.