PUBLIKACE

Cyprus

20 July marks the 50th anniversary of the Turkish invasion of Cyprus. This event was the Turkish reaction to the annexation of the whole island to Greece, which took place 4 days earlier. In 1974, the Greek population was forced to leave the territory occupied by Turkish troops.

Kypr

20. července si připomínáme 50. výročí turecké invaze na Kypr. Tato událost byla tureckou reakcí na připojení celého ostrova k Řecku, které proběhlo o 4 dny dříve. V roce 1974 byli řečtí obyvatelé z území obsazeného tureckými jednotkami nuceni odejít.

Evropa a bydlení – proč tuto otázku EU neřeší?

Bydlení se v poslední době skloňuje ve všech pádech. Je však velký rozdíl v obsahu vět podle jejího autora. Zatím co politici se bytové politice buď vyhýbají, nebo navrhují řešení, která jsou zřejmě příliš slabá, nebo úplně mimochodná, odborníci apelují na to, že bydlení je právo, že jednotlivé země musí mít úplné funkční spektrum způsobů, jak bydlení získat tak, aby bylo dostupné pro všechny skupiny obyvatel, zejména ve vztahu k jejich příjmu.

Promoting ecological transformation: Public subsidies for the private sector in Italy, Austria, Germany and Poland

"The issue of green transition has been a long-standing and increasingly frequent topic in EU policy. Member States are agreeing at the European level to take joint action. However, the issue has to be tackled primarily at a national level with policies adapted to the local problems of the country in question. In addition to society itself, private actors are also vulnerable to Member States in the green transition and the fight against climate change. It is these that the states are trying to help with their national Recovery and Resilience Plans, jointly financed by EU funds."

Podpora ekologické transformace: veřejné dotace pro soukromý sektor v Itálii, Rakousku, Německu a Polsku

"Otázka zeleného přechodu je v politice Evropské unii dlouhodobým a stále častějším tématem. Členské státy se sice domlouvají na evropské úrovni k společným krokům. Problematiku musí ale řešit především na národní úrovni s přizpůsobenou politikou k lokálním problémům daného státu. Kromě samotné společnosti jsou pro členské státy zranitelné v otázce zeleného přechodu a boje se změnou klimatu i soukromé subjekty. Právě těm se státy snaží pomoci svými národními Plány obnovy a odolnosti, financovány společně z fondů EU."

Hodnocení sdělení Evropské komise o komplexním přístupu k duševnímu zdraví

V červnu 2023 přijala Evropská komise dlouho očekáváný dokument s názvem „Sdělení o komplexním přístupu k duševnímu zdraví“. Tento dokument má být základním stavebním kamenem přístupu Evropské unie ke zhoršující se epidemii duševního zdraví, která se ještě umocnila nástupem pandemie Covidu 19 a dalších krizí, kterými jsme si v minulých letech jako Evropa prošli a stále procházíme. (European Commission, 2023)

The Spanish Presidency of the Council of the EU 2023

Spain holds the Presidency of the European Union from 1 July. The current Presidency faces many challenges: from security to energy, health and foreign policy. In all cases, Spain has an important role to play in the development of the Union as a whole.

Duševní zdraví a well-being

V posledních letech se z dříve tabuizovaného tématu duševního zdraví a well-beingu (přebráno z angličtiny, dá se chápat jako „pocit duševní i tělesné pohody“) stala věc, o které se ve veřejném prostoru mluví stále častěji, avšak k výrazným zlepšením se dostáváme jen velmi pomalu. Duševní zdraví je přitom tématem, které se týká nás všech – podle dat Evropské komise z roku 2018 trpělo jistou formou duševní poruchy v celé Evropě 84 milionů lidí (OECD/EU, 2018).

Zdravotnictví v kontextu španělského předsednictví v Radě Evropské unie 2023

Pandemie COVID-19 udeřila nejsilněji v jihoevropských zemích. Španělsko se ale ze špatného období dokázalo zotavit a téma zdravotnictví se stalo národní prioritou, kterou prosazuje i během svého předsednictví v Radě EU. V rámci ES PRES je také snaha zdravotnicky sjednotit Evropu, čímž se nabízí příležitost pro region střední Evropy a také i pro Českou republiku. Přinést to může např. investiční otázky nebo i šanci na zvýšení prestiže tamního zdravotnictví.

Promarněná příležitost – reforma vnitřního trhu Evropské unie s energiemi

Nebývalý nárůst cen elektrické energie v reakci na vysoké ceny zemního plynu, které se zvyšovaly již od druhé poloviny roku 2021 a v důsledku ruské agrese vůči Ukrajině dosáhly historických rekordních hodnot, upozornil na potřebu reformy fungování vnitřního trhu Evropské unie (EU) s energiemi.

Energetická chudoba v programech kandidujících politických stran a koalic

Energetická chudoba je termín používaný pro stav, kdy není dostatek zdrojů pro zajištění energetických potřeb společnosti. Zatímco v rozvojových zemích je energetická chudoba často spojena s nedostatečnou infrastrukturou a tím sníženým přístupem k energetickým zdrojům, ve vyspělé společnosti energetická chudoba dopadá primárně na nízkopříjmové skupiny obyvatelstva.

Resilience – co tě nezabije, to tě posílí?

Pojem resilience je v češtině poměrně nový a jeho význam je víc než aktuální. Co vlastně znamená? Slovo pochází nepřekvapivě z angličtiny a znamená odolnost a pružnost.