Udržitelná společnost
Udržitelná společnost nachází rovnováhu mezi sociálními a ekonomickými potřebami naší společnosti s potřebou ochrany našeho životního prostředí pro současné i budoucí generace. PAC che dále rozvíjet evropský sociální stát, jehož cílem je zajistit nejvyšší možnou míru rovnosti a prosperity. Zároveň je pro nás zásadní ochrana klimatu, pokrokový a zároveň realistický plán přechodu na ekonomiku, která nezatěžuje globální klimatický systém, která neohrožuje biodiverzitu a celkový stav životního prostředí. Proto podporujeme realistický přechod k uhlíkové neutralitě, rozvoj moderního evropského a českého průmyslu, naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN atd.
Podpora ekologické transformace: veřejné dotace pro soukromý sektor v Itálii, Rakousku, Německu a Polsku
"Otázka zeleného přechodu je v politice Evropské unii dlouhodobým a stále častějším tématem. Členské státy se sice domlouvají na evropské úrovni k společným krokům. Problematiku musí ale řešit především na národní úrovni s přizpůsobenou politikou k lokálním problémům daného státu. Kromě samotné společnosti jsou pro členské státy zranitelné v otázce zeleného přechodu a boje se změnou klimatu i soukromé subjekty. Právě těm se státy snaží pomoci svými národními Plány obnovy a odolnosti, financovány společně z fondů EU."
Sborník tezí k aktualizaci státní energetické koncepce
Česká republika v současnosti čelí velké výzvě, kterou představuje politika tzv. zelené tranzice. Cíle i rychlost, s jakou má být tato zásadní proměna nejen tuzemské energetiky provedena, jsou přinejmenším ambiciózní. Aby mohlo dojít k jejich naplnění, je nezbytné postupovat dle předem připraveného a jasného plánu.
Stručně: Co přinesly první dva dny klimatického summitu?
Zahájení summitu COP26 v Glasgow, který má být milníkem v globálním boji s klimatickými změnami, se zúčastnilo přibližně 120 světových lídrů. Předsedající summitu COP Alok Sharma v úvodním slově zdůraznil, že „věda hovoří jasně: příležitost, kterou máme k udržení cíle 1,5°C a k předejití nejhorších možných dopadů klimatických změn, se rychle zmenšuje“.
Co může reálně přinést klimatický summit COP26 v Glasgow?
V neděli bude ve skotském Glasgow zahájen dlouho očekávaný COP26. Již dvacátá šestá konference stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu bude vyvrcholením mezinárodních jednání z posledních dvou let, tj. od zasedání COP25 v Madridu v roce 2019. Ve světle nových vědeckých poznatků byl summit v Glasgow připravován s rostoucím vědomím naléhavosti posílit mezinárodní spolupráci v oblasti ochrany klimatu.
Energetická chudoba v programech kandidujících politických stran a koalic
Energetická chudoba je termín používaný pro stav, kdy není dostatek zdrojů pro zajištění energetických potřeb společnosti. Zatímco v rozvojových zemích je energetická chudoba často spojena s nedostatečnou infrastrukturou a tím sníženým přístupem k energetickým zdrojům, ve vyspělé společnosti energetická chudoba dopadá primárně na nízkopříjmové skupiny obyvatelstva.