V pražské Galerii Louvre se ve čtvrtek 20. března 2025 ve spolupráci Progresivního analytického centra a Institutu pro studium duševního zdraví a závislostí (ISDZZ) konal kulatý stůl s názvem „Duševní zdraví a závislosti v kontextu vytváření odolné a zdravé společnosti“.
Jako řečníci přijali pozvání odborníci na problematiku duševního zdraví a závislostí Ladislav Csémy, prezident Institutu pro studium duševního zdraví a závislostí; Radek Soběhart, Anglo-americká vysoká škola – Praha; Mikuláš Peksa, CEO Cybermindnet, bývalý europoslanec; Kamila Zvolská, lékařka, Centrum pro závislé na tabáku (1. LF UK); Fabian Pitter Steinmetz, toxikolog, expert EU na nové psychoaktivní látky; Jakub Popík, výzkumník v oblasti lidských práv a drogových politik.
Odborníci se shodli na řadě důležitých poznatků:
- Potřeba jednoduché a zároveň chytré politiky závislostí.
- Státní investice do sociální podpory mají pozitivní dopad.
- Budování odolné společnosti vyžaduje integrovaný přístup.
- Snižování rizik se opírá o vědecké důkazy a chrání zdraví uživatelů.
- Je potřeba mít jasná pravidla a silnější ochranu před digitálními riziky.
- Zhoršující se duševní stav, zejména mladé populace, je celospolečenským problémem.
Kulatý stůl moderoval Tomáš Petříček, ředitel Progresivní Analytické Centrum.
„Téměř polovina mladých Evropanů dnes nemá dostatečný přístup k péči o duševní zdraví, a to jak v oblasti prevence, včasné intervence, tak i podpory. Současná situace je daleko od ideální. Pokud chceme budovat skutečně odolnou společnost, musíme jednat rozhodně a koordinovaně. Klíčem je dobrý systém prevence, včasná intervence a dostupná podpora. Ale také řešení jak tradičních, tak i nových forem závislostí, především na digitálním obsahu – jedině tak zvládneme současné i budoucí výzvy,“ uvedl Tomáš Petříček.
Diskuze se konala pod záštitou Tomáše Fialy, předsedy Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu ČR.

jako student Institutu mezinárodních studií na FSV UK a Ústavu řeckých a latinských studií FF UK, se zaměřuje na politiku Středomořských států a jejich vazbami na Českou republiku. Společně se s tímto tématem věnuje i lokálním politikám ve středomořském regionu a vztahům jihoevropských států se severní Afrikou a Blízkým Východem v rámci EU GlobalGateway.